În fiecare an, la 5 iunie, comunitatea internațională marchează Ziua Mondială a Mediului, cea mai amplă inițiativă globală dedicată protecției naturii și promovării dezvoltării durabile. Evenimentul a fost instituit de Adunarea Generală a Organizației Națiunilor Unite în anul 1972, iar prima ediție a avut loc în 1973, sub sloganul istoric „Only One Earth” („O singură planetă”). Ceea ce a început atunci ca o simplă inițiativă diplomatică a devenit astăzi o mișcare titanică, marcată în peste 150 de țări prin acțiuni concrete: de la plantări masive de arbori și ecologizări, până la proiecte ...